Wokół Świąt Bożego Narodzenia narosło bardzo wiele tradycji, jednak wszystko kręci się głównie wokół stołu. To właśnie tam rodziny spędzają większość wspólnego czasu i, jak to w polskim domu, taki stół nigdy nie może być pusty.
Zresztą kto z nas wyobraża sobie wigilię bez barszczu, uszek, czy innych tradycyjnych, regionalnych potraw.
Ten przesyt i przepych, choć może dobrze się kojarzy, powoduje jednak bardzo znaczący problem - przeciętny Polak w Święta wyrzuca nawet 3 razy więcej jedzenia niż przez resztę roku. Nie oszukujmy się - ile kawałków sernika jesteśmy w stanie zjeść, gdy w brzuchach już ułożyło się pół kilo pierogów, karp i sałatka?
Statystyki dotyczące marnowania żywności są dość miażdżące - rocznie na świecie wyrzucamy ponad 1,3 miliarda ton jedzenia. Dla przykładu w Europie to aż 173 kilogramy na osobę przy czym w Polsce problem ten jest jeszcze większy – zajmujemy piąte miejsce w rankingu z wartością aż 247 kg! W dodatku marnowanie jedzenia ciągnie za sobą kolejne konsekwencje, takie jak większe zużycie wody, dwutlenku węgla i metanu - robi się poważnie.
Co możesz zrobić? Z pomocą przychodzą twórcy aplikacji Foodsi - zaprawieni na co dzień w walce z marnowaniem, podrzucają kilka tipów na Święta bez wyrzucania:
Życzymy wszystkim dobrych, zero-waste’owych, ale też bezstresowych świąt. I pamiętajcie, jeśli mimo szczegółowych ustaleń i planowania coś pójdzie nie tak i babcia upiecze jednak dwie dodatkowe blachy piernika - nie denerwujcie się. Z uśmiechem ukrojcie sobie kawałek, a po kolacji spróbujcie z nią porozmawiać - za rok być może przyniesie tylko jedną. :)
Dowiedz się więcej o aplikacji Foodsi - KLIK
Komentarze
Skomentuj